Ben Franklin pisze, że starł się nigdy nie nadużywać słów oznaczających bardzo kategoryczne stwierdzenia, które narzucają usilnie komuś jego rację, wolę, przekonanie. Ponieważ celem, każdej rozmowy jest informowanie lub bycie informowanym, a nie wysłuchiwanie kazania, która ma namieszać ci w głowie lub ty komuś.

Rozsądni i mądrzy ludzie, nie powinni osłabiać swojej siły przekonywania, przez zbyt pewny siebie sposób bycia, który zniechęca słuchacza i wywołuje chęć stawiania oporu. A stawianie oporu, może przekreślić cel, dla którego używam daru słowa i mowy.

Kategoryczny ton w wyrażaniu stwierdzeń, wywołuje u słuchacza, opór, sprzeciw, utrudnia poświęcenie temu należytej uwagi. Słuchać lubi każdy, ale nikt nie lubi, jak mu się coś wmawia, narzuca i na siłę stara, do czegoś przekonać.

Nawyki.

Złe nawyki muszą zostać wykorzenione, a na ich miejsce muszą zostać wprowadzone i utrwalone dobre, zanim zdobędziemy zdolność stałego postępowania właściwie.

Przysługa lub prośba.

‘Ten, kto raz ci uczyni przysługę, będzie bardziej skory do kolejnej niż ten, któremu ty pomogłeś.’

Kiedy Franklin miał zostać wybrany, jako pisarz na kolejną kadencję w Zgromadzeniu, nowy jego członek, bardzo zamożny, wyedukowany wyrażał swój sprzeciw ku temu, jednoczenie przedstawiając innego kandydata na to stanowisko. Jednak Franklin został wybrany mimo tego. Franklin zamiast walczyć z nowym członkiem, który z początku nie darzył go chyba zbyt wielką sympatią, dowiedział się, że ma on w swojej bibliotece pewną książę, którą Franklin bardzo chciał zgłębić. Napisał, więc list z prośbą wypożyczenia książki. Bardzo szybko otrzymał odpowiedź wraz z przesłaną książką. Franklin oddał ją po 7 dniach, dołączając serdeczne podziękowania. Na następnym zgromadzeniu, nowy członek podszedł do Franklina i tak zaczęła się ich przyjaźń, która trwała aż do śmierci tego ‘hrabiego’. Nie warto na wrogość odpowiadać wrogością i toczyć dalszy spór. Wystarczy podejść do sprawy taktycznie i strategicznie, znaleźć pozytywne rozwiązanie, które z wroga czy nieprzyjaciela uczyni twojego sojusznika. Tak jak nie należy, ‘podlizywać’, zabiegać natarczywie o względy i uznanie innych ludzi, ponieważ to zwiastuję nie mniejszą katastrofę jak wrogie nastawienie. 

Lista cnót Franklina:

 1. Umiarkowanie – Nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia.
 2. Milczenie – Mów tylko wtedy, gdy przynosi to użytek tobie lub innym, unikaj próżnych rozmów.
 3. Porządek – Niech wszystkie twoje czyny mają swoje miejsce, niech wszystkie twoje zajęcia mają swój czas.
 4. Postanowienia – Postanawiaj czynić to, co powinieneś, wykonuj bez błędów to, co postanowiłeś.
 5. Oszczędność – Czyń tylko te wydatki, które są dobre dla ciebie lub innych, czyli nie marnuj niczego.
 6. Pracowitość – Nie trać czasu, zawsze rób coś pożytecznego, porzuć wszelkie bezproduktywne zajęcia.
 7. Szczerość – Nie zniżaj się do krzywdzącego oszustwa, myśl niewinnie i sprawiedliwie jak mówisz, mów podobnie.
 8. Sprawiedliwość – Nie czyń zła, krzywdząc kogoś lub odmawiając mu korzyści, do których jesteś zobowiązany.
 9. Powściągliwość – Unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd, tak jak ci się wydaje ze powinieneś.
 10. Czystość – Nie toleruj żadnej nieczystości ani cielesnej, ani ubrania, ani miejsca zamieszkania (dodałbym, ani myśli, ani czynów).
 11. Spokój – Nie denerwuj się drobiazgami, sprawami powszechnymi i takimi, których nie sposób uniknąć.
 12. Surowość cielesna – Rzadko korzystaj ze swojej płciowości, wyłącznie dla zdrowia lub potomstwa, nigdy do otępienia, słabości lub naruszenia reputacji swojej lub innej osoby.
 13. Pokora – Naśladuj Jezusa i Sokratesa.

Dążenie do perfekcji i doskonałości.

Franklin uważał, że nigdy nie osiągnął perfekcji w odniesieniu do niektórych cnót, szczególnie wspomniał o pokorze i porządku, ale już samo dążenie do perfekcji i starania, sprawiało, że stawał się lepszym i szczęśliwszym człowiekiem. Nie da się być doskonałym i perfekcyjnym, ale to dążenie do perfekcji i doskonałości sprawia, że się rozwijamy, wchodzimy na poziom wyższej, udoskonalmy siebie. Tak jak ci, którzy dążą do skopiowania wyrytego pisma, nigdy nie osiągną jego perfekcji, ale ich ręka osiąga taką wprawę, że ich pismo staje się piękne i czytelne.

Skromność w rozmowie.

Przedstawiaj swoje opinie i poglądy w skromny sposób, nikomu niczego na siłę nie narzucaj i nie wmawiaj. Używaj słów wspominanych we wcześniejszy fragmentach książki, np. ‘myślę, że’, wydaje mi się…’, sądzę’, itp. Powoduje to lepsze przyjęcie twojej opinii i mniejszy opór ze strony rozmówcy. Taki sposób rozmowy daje również to, że, jeśli się myślisz, nie czujesz takiego wstydu, jest łatwiej przyznać się do błędy, niż wtedy, gdy, stałeś murem za swoją opinią. I co ważniejsze, jest znacznie łatwiej przekonać rozmówce do twojej opinii, do działania, jeśli akurat miałeś rację.

Każdy może osiągnąć sukces – to jest tak PROSTE.

Franklin uważał i słusznie prawił, że jeden człowiek o pewnych zdolnościach, umiejętnościach, może dokonać wielkich zmian i wiele osiągać, jeśli tylko sformułuje odpowiedni plan i porzucając wszelkie rozrywki oraz zajęcie/czynności/myśli odciągające jego uwagę, uczyni realizację planu jedynym celem swoich działań, starań i myśli.

Każdy ma własną definicję sukcesu. Jeden człowiek będzie szczęśliwy osiągając zarobki 70 tyś. Złotych rocznie, a inny człowiek, nie zazna szczęścia sięgając zarobków nawet 20 mln rocznie. Do tego kwestia innych wartości, pragnień, marzeń ludzkich. Każdy z nas jest inny, każdy od życia pragnie czegoś innego.

Najciężej jest zarobić pierwszego dolara.

Po zarobieniu pierwszych stu funtów, znacznie łatwiej zarobić drugie sto. Pieniądze, bowiem z samej swej natury pomnażają się same. Pod warunkiem, że zarządca ogrodu swą wiedzą i mądrością, odpowiednio o nie zadba.

Umowa partnerska.

Zawsze spisuj w umowie wszystkie kluczowe i istotne dla danej sprawy rzeczy dla obu partnerów. Tak, żeby nie pozostawić miejsca na żadne spory i konflikty oraz dyskusje. Nawet, gdy swojego partnera darzysz szacunkiem, nigdy nie ufaj nikomu na słowo. Czasami trochę zazdrości, kłopoty partnera, mogą być przyczyną nie wywiązania się ze słownej umowy. Dlatego tak ważne jest sporządzanie umów partnerskich z podpisem obu stron.

Loteria.

Franklin zaproponował stworzenie loterii, która pokryłaby wydatki, związane ze zbudowaniem Stanowski artylerii i nabycia dział. Ciekawy pomysł na pozyskanie środków na jakieś przedsięwzięcie.

Negocjacje Franklina o działa.

Ujmując to moimi słowami, nie Franklina. Upili generała, który początkowo, nie zgadzał się ich wspomóc. Po spotkaniu skrapianym Maderą, uzgodnili, że pożyczy im 6 dział, później wynegocjowali 10 i w końcowej fazie 18. Alkohol i dobra zabawa, wiążą ludzi, jak wiesz jak podejść do człowieka. Zbudowali z nim więź i przyjacielską relację, dlatego generał gotów był pożyczyć im te działa. Bez stworzenia sobie sposobności do spotkania się z generałem przy kieliszku tego wyżej wspominanego trunku, zapewne Franklin i jego towarzysze wróciliby z niczym.

Sprawa honorowa.

Jeśli chcą Ci odebrać jakieś stanowisko, zlecenie, wykonywanie czegoś. W biznesie może to być osoba lub firma konkurencyjna. Nigdy nie proś, nie odmawiaj, nie rezygnuj. Jeśli chcą na twoje miejsce kogoś innego, muszą mi to odebrać. Pytanie jak bardzo zależy Ci na tym, co chcą Ci odebrać?. Sam wiem, że czasami gra jest nie warta świeczki. Dlatego przy każdej takiej sytuacji, trzeba się nad tym poważnie zastanowić.

Wykorzystuj pieniądze innych ludzi

Franklin do zbierania funduszy na różne swoje inicjatywy, pomysły, wynalazki, działania mające na celu dobro publicznego wykorzystywał pieniądze innych ludzi. Zbierał datki od inwestorów i korzystał z abonamentu rocznego. Przez co mógł realizować praktycznie każdy przydatny projekt i to nie z własnych pieniędzy. Podsumowując, jak to robił?:

Państwowi, Publiczni i prywatni inwestorzy w dany projekt, którzy wpłacali jednorazowe sumy

– Lub składki w formie abonamentu, rocznego czy miesięcznego. Za jakąś usługę (np. sprzątanie ulic z błota i kurzy) czy pomysły, wynalazek, instytucje, szkołę, budynki, szpital i inne. Na wszystko, co chciał zrealizować i wymagało to funduszy, potrafił znaleźć inwestorów, żeby nie musieć wykładać swoich pieniędzy.

– Zbiórki pieniędzy w jego klubach i zgromadzeniach.

– Przyjaciele i znajomi, którzy robili z nim interesy, oni również wspierali jego pomysły finansowo, a on odpłacał się tym samym.

Nie musisz współpracować ze wszystkimi, którzy o to zabiegają.

Z Franklinem, z pewnością chciało współpracować wiele osób. Opisywał w książce, że nie ze wszystkimi propozycjami się zgadzał i nikt nie mógł go namówić do zmiany decyzji, ale zawsze mógł poratować dobrą radą, która zazwyczaj była bardzo pomocna. Więc jeśli nie chcesz z kimś działać, współpracować, a ktoś tego chce, zawsze możesz wspomóc go dobra radą. W zależności od okoliczności i sytuacji. O to co doradził Gilbertowi, który zbierał darczyńców na swój projekt. Franklin odmawiał swojego poparcia i odmawiał prośbą Gilberta, które łamały zasady Franklina, ale udzielił mu cennej rady, jak ma pozyskać inwestorów.

Wykorzystuj zasoby innych ludzi.

Nie ważne są rozmiary i skala twoich działań. Sam możesz nie mieć, narzędzi, zasobów, ludzi do zrealizowania czegoś wielkiego. Jednak, jeśli jesteś gotów zapłacić ludziom za ich usługi, chętni wesprą twoje szeregi, pod warunkiem, że warunki będą dla nich korzystne i tobie będą odpowiadały ich umiejętności.

Franklin, kiedy wykonywał zlecenie zdobycia wozów i koni dla generała. Wykorzystał konie i wozy zwykłych ludzi, w zamian za obietnice zapłaty. I w razie zniszczenia podczas wojny, rekompensatę.

Chodzi o to, że sam nie musisz mieć wystarczających zasobów. Zawsze możesz wykorzystać zasoby innych ludzi, w zależności, czego potrzebujesz, czy to wyposażenia na wojnę czy rąk do pracy w firmie.

Spory, konflikty, bitwy i wojny.

Mądry człowiek nie dąży wojny. A wszelkie spory i konflikty, które zazwyczaj są jej początkiem, stara się rozwiązać poprzez komunikacje i negocjacje z drugą stroną, w sposób taki, żeby jedna i druga strona była zadowolona i usatysfakcjonowana ze znalezionego rozwiązania. Przedstawiając fakty, twarde argumenty, dowody na słuszność sprawy dla jednej i drugiej strony. Żeby to umiejętnie uczynić niezbędne są umiejętności negocjacji i rozmowy z ludźmi, pytanie ich, słuchanie, co mają do powiedzenia w kwestiach problemu, sporu, konfliktu. Mędrzec zawsze zaczyna od badania, właściwych pytań nakierowanych na problem, wysłuchania drugiej strony konfliktu, nie zaczyna od przedstawiania swoich żądań, tak robią porywczy ludzie, którzy dają się ponieść negatywnym emocjami lub ludzie, którzy nie chcą rozmawiać, tylko są żądni krwi i wojny, przepełnia ich wrogość. Nie rozwiązanie sporu czy konfliktu jest pierwszym krokiem, do wywołania zwykłej bójki między mężczyznami, których sporem może być jakaś błahostka albo też do rozpętania wojny.

Franklin był obserwatorem.

Zwiedził kawałek świata. Można wywnioskować, że bacznie przyglądał się wszystkiemu, co go spotykało, tego, czego nie znał, a go zainteresowało, co go ciekawiło. Przykładem może być przyglądanie się oficerom i kapitanom jak zarządzają swoimi okrętami, jak każdy robi to inaczej. Inaczej rozstawia żagle, inaczej zarządza lukiem ładunkowych, załogą. Podczas jednej z wypraw, dostrzegł użyteczność latarni morskich, kiedy to o mały włos, statek, na którym podróżował nie rozbił się o skały, ponad, którymi, na wzgórzu stała latarnia morska.

Najważniejsze z tego jest to, że wszystko, co zaobserwował i wydawało mu się to użyteczne, chciał wprowadzić w miejscu, w którym żył, w którym mieszkał, w swoim kraju. Innymi słowy, chciał wprowadzać to, czego nie było w jego kraju, a widział w innych krajach i wydało mu się to użyteczne i potrzebne dla ludzi.

Artykuł to niewielka część moich prywatnych notatek oraz zapisów z książki ‘Benjamin Franklin – Autobiografia’.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up